Rajon-Botë

Rajon-Botë

Shqiperi: Banda kriminale që vinte gjoba e dhunonte, si u zbulua një nga anëtarët

Publikuar më 24 Tetor 2019

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Policia jep detajet per aksionin e fundit ne vijim te operacionit "Përsëritësit". "Pas një pune të mirëorganizuar dhe hetimi disajavor bëri të mundur kapjen dhe ndalimin e shtetasit V. U., 35 vjeç, lindur në Tropojë dhe banues në Tiranë"- njofton policia.

Sipas saj, shtetasi V. U. ishte shpallur në kërkim për veprën penale "Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie pasurie".

NJOFTIMI

Sektori i Krimeve të Rënda ndaj Jetës dhe Pronës në D.V.P Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë, në vijim të operacionit Përsëritësit", pas një pune të mirëorganizuar dhe hetimi disajavor bëri të mundur kapjen dhe ndalimin e shtetasit V. U., 35 vjeç, lindur në Tropojë dhe banues në Tiranë.

Shtetasi V. U. ishte shpallur në kërkim për veprën penale "Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie pasurie".

Nga hetimet e deritanishme rezulton se ky shtetas në bashkëpunim me pjesëtarë të tjerë të një grupi të strukturuar kriminal, dy prej të cilëve u arrestuan gjatë operacionit "Përsëritësit", dyshohet se është autor i disa rasteve të shtrëngimeve me anë të kanosjes për dhënie pasurie, ndodhur në periudha të ndryshme kohore në qytetin e Tiranës.

Nga ana e grupit hetimor vazhdon puna intensive për dokumentimin e plotë ligjor të këtyre ngjarjeve dhe disa ngjarjeve të tjera që dyshohen se janë kryer nga këto persona.

Materialet do i kalohen për ndjekje të mëtejshme Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, për veprën penale "Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie pasurie" e kryer në bashkëpunim.