KURIOZITETE

KURIOZITETE

 • Këto 19 gjëra i kuptojnë vetëm prindërit, që e kanë fëmijën njëvjeçar Këto 19 gjëra i kuptojnë vetëm prindërit, që e kanë fëmijën njëvjeçar
  08 Dhjetor 2019 Dita që e shënon një vjetorin e lindjes së bebes tuaj, është duke u afruar dhe ju nuk po e kuptoni se sa shpejtë kaloi koha. Para se të bindeni mirë, bebja juaj më nuk është bebe dhe ju duhet të mësoheni me gjëra të reja, transmeton Telegrafi. Ja 19 gjëra me të cilat ballafaqohet secili prind, që e ka fëmijën një vjeç:
 • image Mosha nuk është problem për martesë (Foto) 07 Dhjetor 2019 Peter Barratt dhe Nancy Evans janë bërë "çifti më i ri" në Britani të Madhe, që kurorëzuan dashurinë e tyre - megjithëse janë në moshë të shtyrë. Burri 82-vjeçar është martuar...
 • image 2 banane në ditë, ja mrekullitë që do i ndodhin trupit tuaj 06 Dhjetor 2019 Bananet janë konsideruar si një ushqim i plotë, por që ne e nënçmojmë shpesh. Megjithatë, ky frut ekzotik është thjesht shumë ushqyes. Ajo është e mbushur me sheqerna natyrore,...
 • image Gjashtë 6 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë 05 Dhjetor 2019 Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohjen dhe viruset. Shumica e...
 • image Zbuloni sekretet e tyre: Pesë vendet më intriguese në botë, të mbyllura për vizitorët (Foto) 04 Dhjetor 2019 Ka shumë vende intriguese në botë të cilat shumica prej nesh nuk do të kemi mundësi asnjëherë për t'i vizituar. Dhe për secilin prej tyre ka një arsye për një gjë të tillë. Por,...
 • image Rregullat e sjelljes që i kërkon vjehrra 03 Dhjetor 2019 Edhe pse në të gjitha raportet ekzistojnë rregulla, mospëlqimi mes vjehrrës dhe nuses është diçka e njohur për të gjitha femrat në botë. Mirëpo, ndodh që mospëlqimi të kalojë në...
 • image Rastet kur uji bëhet i rrezikshëm për shëndetin 02 Dhjetor 2019 Hidratimi është shumë i rëndësishëm për organizmin dhe uji është aleati kryesor i njeriut. Por ka raste kur pirja e tepërt e ujit mund të jetë vdekjeprurëse. Intoksikimi nga uji...
 • image Ja në cilat bestytni besojnë shqiptarët 30 Nëntor 2019 Si çdo popull tjetër edhe në shqipëtarët kemi bestytnitë tonë në të cilat bësojmë. Ja disa nga besëtytnitë, sipas Syrit, në të cilat ne besojmë verbërisht. Kur macja e zezë "të...
 • image Uji i gazuar duhet pirë para buke 29 Nëntor 2019 Ujit të gazuar i shtohet dyoksid karboni me presion. Si rezultat i kësaj, në ujë krijohet thartira e dobët karbonike, e cila mund të shkaktojë (nëse pini sasi të mëdha...
 • image Mjeku më i ri në botë tash është profesor universiteti 28 Nëntor 2019 Sot bëhen 23 vjet që kur indiano amerikani, Balamurali Ambati, 17 vjeç, diplomohet për mjekësi duke u bërë mjeku më i ri në botë. Në moshën 11 vjeçare, Ambati përfundoi shkollën e...
 • image Ruanda ua ndalon mjekëve përdorimin e telefonave 27 Nëntor 2019 Ministrja e Shëndetësisë së Ruandës, Diane Gashumba, ka deklaruar se nuk do të lejojnë përdorimin e telefonëve nga mjekët gjatë kohës kur këta të fundit të jenë në punë. Sipas...
 • image Kafeja, pija e preferuar e gjermanëve 26 Nëntor 2019 Jo birra, por në fakt kafeja është pija e preferuar e gjermanëve! Çdo gjerman pi rreth 149 litra kafe në vit, që do të thotë gati tre filxhana në ditë. Vendin e dytë e zë uji, kurse...
 • image Mbulojini shenjat e netëve pa gjumë 25 Nëntor 2019 Mëngjesi pas netëve pa gjumë di të jetë makth i vërtetë për dukjen e juaj. Shërbehuni me disa truqe me të cilat do të dukeni të pushueshëm dhe të fjetur. Kujdesi disa minutash i...
 • image Si ta bëni vetë detergjentin antialergjik 24 Nëntor 2019 Për shkak të materieve të tij helmuese të cilat i përmban detergjenti i blerë në dyqane, shumica më me dëshirë përdorin mjete alternative për larje rrobash. Kjo është receta e...
 • image Mjekët japin alarmin! Si po jua deformon telefoni trupin pa e kuptuar! 23 Nëntor 2019 Këto quhen ndryshe probleme muskolo-skeletike dhe telefonat janë duke u kthyer në një problem të përhershëm. Nëse ju e mbani kokën ulur për të lexuar në ekranin e telefonit, në...
 • image Faculetat e lagura po shkaktojnë alergjitë e ushqimit te fëmijët 22 Nëntor 2019 Një studim i ri ka zbuluar se letrat e lagura mund të jenë duke i vënë bebet në rrezik ndaj reaksioneve alergjike duke e dëmtuar shtresën natyrale mbrojtëse të lëkurës që e bën atë...
 • image Si të bëni gjumë të mirë? Bëni kamping ose shmangeni celularin 21 Nëntor 2019 Përdorimi i celularit apo i tabletit, si dhe shikimi i televizorit janë shkaktarë të mëdhenj të pagjumësisë. Është mirë që para se të flini t'i ndalni këto pajisje, e veçanërisht...
 • image Zbulohen limitet e jetës njerëzore 20 Nëntor 2019 Hulumtuesit holandezë njoftuan sot se kanë përcaktuar "tavanin e qelqtë" të jetëgjatësisë njerëzore nga 115,7 vjeç për gratë dhe në 114,1 për burrat, pavarësisht rritjes së...
 • image Sëmundja që nuk njeh moshë 19 Nëntor 2019 Stresi, ndryshimet fiziologjike ndikojnë në shfaqjen e depresionit Depresioni nuk po toleron asnjë moshë, duke përfshirë edhe të rinjtë, duke filluar që nga mosha 16 vjeçare. Sipas...
Shiko arkivën e lajmeve